Bolesti šije, kolien, zápästia či bedrovej oblasti – to sú najčastejšie neduhy, ktoré hlásia cyklisti. Nepohodlie rozhodne neprospieva dlhodobému jazdeniu a z dlhodobého hľadiska môže mať mnoho negatívnych dopadov. Zistite, čo môžete urobiť pre to, aby bola cyklistika pohodlnejšia!
Na frekvencii záleží
Ak sadnete na bicykel prvýkrát po dlhom čase, aj keď ste to predtým považovali za veľmi pohodlný bicykel – neodhovárajte sa na dlhý výlet. Nepohodlie po prestávke je úplne prirodzené, najmä ak sa chystáte cestovať na veľkú vzdialenosť.
Čím častejšie sadnete na bicykel, tým menej často budete pociťovať nepríjemné príznaky. Prekonanú vzdialenosť sa oplatí postupne zvyšovať. Neodporúča sa prechádzať napríklad z 3-kilometrovej trasy na 20-kilometrovú.
Uistite sa, že sa vhodne obliekate
Na rozdiel od zdania je pre vaše pohodlie veľmi dôležité, čo si oblečiete počas jazdy. Ide však o veľmi individuálnu záležitosť. Treba sa postarať o tepelnú pohodu. Nepreháňajte to s vrstvami oblečenia, ale ani sa neobliekajte príliš slabo. Príliš vysoké aj príliš nízke teploty sú škodlivé.
Ak neviete, aké bude počasie a čo by ste si mali obliecť, vezmite si so sebou extra oblečenie, napríklad blúzku s dlhým rukávom, mikinu alebo bundu. Vždy sa oplatí mať so sebou niečo navyše pre prípad zmeny počasia.
Sedlo – pohodlie, výška, poloha
Pohodlné bicykle by mali mať aj pohodlné sedlá. Toto je prvok, na ktorom sedíte, takže tento problém nemôžete ignorovať. Ak nad kúpou bicykla len uvažujete, určite si dajte pozor na sedlo. O tom, či si kúpite pohodlný bicykel, rozhodne vo veľkej miere práve sedlo. Pred kúpou si ich vyskúšajte.
Na druhej strane, ak už bicykel vlastníte a tento prvok je naozaj nepohodlný – pamätajte, že ho môžete vždy vymeniť za nový. Na trhu je dostupných veľa sediel, takže nájdenie toho správneho modelu by nemalo byť problematické.
Správna jazdná poloha
Pohodlné bicykle váš problém nevyriešia, pokiaľ pri jazde nebudete správne sedieť. Dôležitých je niekoľko problémov:
- – poloha – mala by byť mierne naklonená dopredu, uhol 15-20 stupňov,
- – mierne pokrčené ruky,
- – ruky smerujú k telu, riadidlá nesmú byť príliš vysoko,
- – dostatočná vzdialenosť medzi sedlom a jazdcom, aby bola poloha prirodzená,
- – nohy na osi pedálov.
Správna príprava bicykla
Pohodlnú jazdu zabezpečí aj správna príprava bicykla. Mal by byť prispôsobený vašim potrebám. Kolesá by mali byť nafúknuté a sedlo by malo byť dobre nastavené.
Nezabudnite na brzdy, prehadzovačky a reťaz. Bicykel si vyžaduje starostlivosť, najmä ak jazdíte pravidelne. Z času na čas sa oplatí vziať ho so sebou do servisného strediska. Ak ste to už dlho neurobili, teraz je ideálny čas!
Nie je to len o kúpe pohodlných bicyklov . Pravidelne sa treba starať aj o svoje vozidlo, ako aj o svoje pohodlie udržiavaním vhodnej polohy a prispôsobením oblečenia prevládajúcim podmienkam.
Nepohodlie rozhodne neprospieva dlhodobému jazdeniu a z dlhodobého hľadiska môže mať mnoho negatívnych dopadov. Zistite, čo môžete urobiť pre to, aby bola cyklistika pohodlnejšia!